מאמרים

קדמה טכנולוגית בחסות הדת

כשמדברים על טכנולוגיה וגאדג'טים, בין כל מעצמות הטכנולוגיה והקדמה הקיימות בעולם המערבי והמזרחי גם כן, קשה להתעלם ממעצמה אחת המתפתחת במדינה קטנה במזרח התיכון. המדינה, הפלא ופלא, נקראת מדינת ישראל.

זו לא סתם טענה הנזרקת באוויר בלי שום ביסוס או חיבור למציאות ולקרקע. זה נכון, ישנה נטייה ישראלית מובהקת, ואולי בעצם אנושית, של כל אומה או אדם פרטי לזקוף קרדיט על כל מיני תחומים ומעלות בחיים גם אם אין לכך הצדקה ממשית בחיים ובעולם הארצי. עם זאת, זה לא אומר שכל טענה וזקיפת קרדיט הינה מופרכת ותלושה, כל עוד יש לכך הצדקה ממשית והוכחות מן היומיום וההיסטוריה שלא משקרת.

יחסית לגודלה וכמות האוכלוסייה, אחוזי התפוקה והתפוצה של פיתוחים טכנולוגיים וגאדג'טים מכל הסוגים והתחומים הם גבוהים עד מאוד. ישנן תאוריות שלמות סביב הסיבות לתופעה זו בעולם ובארץ, סיבות רבות המוליכות ומצביעות אחורה בזמן, בתהליך שהתפתח לאורך שנים רבות אינספור. המצאות כמו קניית דומיין, בין אם דומיין בעברית או ברוסית, הן דבר אחד, אך מה הביא לכל אותם רעיונות, ואפילו יותר, איך הגיעו בני- האדם לחשוב בכלל על האינטרנט. אלה הכל פיתוחים אבולוציונים ותהליכים פנימיים אשר מושפעים מלמידת לקחים והתייעלות לאור היכרות עם העולם, והצרכים והמגבלות שלנו בני האדם.

אז איך נהפכה ישראל למעצמה שכזו, ובכן, ראוי ללכת רחוק, אחורה בזמן, לפרקים ראשונים בהיסטוריה של האדם שעוד איכשהו נחשב נאור ומפותח. להבדיל אלפי הבדלות מכל מיני דתות פגניות או אפילו הנצרות והאיסלם, ביהדות התפילה והקריאה בספרי הקודש תמיד היו גם עניין אישי, טקס ומנהג אשר אדם מבצע עם עצמו.

המשך מאמר